::: dla nurków ::: dla wędkarzy ::: dla grzybiarzy :::
::: gostynin ::: płock ::: włocławek ::: ziemia gostynińska ::: wioski :::

atrakcje dla turystów

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wypoczynek i wędrówki po ziemi gostynińskiej, najpiękniejszym fragmencie Mazowsza, terenie ciekawym pod względem geograficznym, przyrodniczym i historycznym.

Spotkacie tu Państwo unikalne w skali kraju rezerwaty przyrody, uroczo meandrujące pośród wzniesień porośniętych dziewiczymi lasami, rzeki, zabytki architektury i pamiątki przeszłości.

Naturalność przyrody, bogata historia, życzliwi mieszkańcy to atuty ziemi gostynińskiej.

białe

Już w samej wsi Białe możecie Państwo zwiedzić Kaplicę p.w. Św Józefa. Kościół p.w. Św. Józefa w Białem wzniosła w 1636 r., za zgodą bpa Stanisława Łubieńskiego, B. Krasicka wdowa po M. Krasickim, wojewodzie podolskim. Kościół utrzymywał dziedzic z Białego. Najczęściej rezydowali przy nim kapelani - zakonnicy. Decyzją abpa warszawskiego z 12.07.1858r. Kościół stał się własnością parafii Gostynin.

Pierwotnie był to Kościół drewniany - modrzewiowy, kryty gontem, posadowiony na kamiennych fundamentach, z piękną strzelistą wieżą z 2 dzwonami i bogatym wyposażeniem wnętrza.

Kościół składał się z prezbiterium, nawy, przedsionka (kruchty), dwóch zakrystii. Zbudowany był w kształcie krzyża. W świątyni znajdowały się 3 ołtarze: główny - z obrazem Św. Rodziny i 2 boczne: z obrazem Św. Józefa i Św. Marii Magdaleny oraz posąg kamienny bpa Rafała pod głównym ołtarzem.

Do Kaplicy prowadzi piękna aleja lipowa. Obok Światyni znajduje się cmentarz przykościelny. Do Kościoła prowadziły podziemne przejścia, tzw. "lochy", które łączyły świątynię z sąsiadującym zespołem folwarcznym, którym zarządzał dziedzic z Białego.

Drewniany Kościół spłonął doszczętnie w wyniku pożaru 04.07.1947r., z którego uratowano jedynie zabytkową monstrancję i obraz Chrystusa w Ogrójcu namalowany przez S. Jegorowa (1888r.) - obecnie wyposażenie istniejącej Kaplicy. Po pożarze odbudował go ks. Wincenty Helenowski przy licznym udziale mieszkańców Białego i okolicy. Obecnie jest on murowany i nosi wezwanie Św. Józefa. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Św. Rodziny namalowany przez Drapiewskiego.

 

lucień

Nieopodal wsi Białe w Lucieniu warto zwrócić uwagę na neokasycystyczny pałac. Był on wymurowany z cegły, otynkowany, dwukondygnacyjny, na sklepionych piwnicach, na planie zbliżonym do kwadratu. Siedmioosiowy, z płytkimi trzyosiowymi ryzalitami na osi, frontowy poprzedzony otwartą werandą. Cokół i naroża boniowane. Układ wnętrz dwutraktowy w części środkowej i trzytraktowy w bocznych. Wewnątrz wystrój architektoniczny 2 poł. wieku XIX. Dach dwuspadowy, kryty blachą. Wokół pałacu znajdują się resztki parku krajobrazowego z XIX wieku z okazami starodrzewu.

HISTORIA PAŁACU:

1865r – wzniesienie Pałacu przez ród hrabiów LÜTTICHAU
1918r – wielokrotna zmiana właścicieli
1920r – przejście Pałacu na własność Pana Kazimierza Łysakowskiego
1940r – pałac przechodzi pod administrację niemiecką a właściciel zostaje zmuszony do opuszczenia posiadłości
1945r – parcelacja majątku dziedzica Łysakowskiego i przekazanie pałacu na Państwowy Dom Dziecka
1986r – pożar budynku pałacowego i ewakuacja dzieci do Gostynina
1996r – 1.09 przekazanie pałacu Szkole Podstawowej w Lucieniu
2003r – 1.09 powołanie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lucieniu
2007r – 22.06 uroczyste oddanie dobudowanej do pałacu Sali gimnastycznej wraz z klasami lekcyjnymi.

 

...co więcej ? Gdzie się wybrać ?

Gostynin, Płock, Włocławek.... a ponadto cała lista bardzo ciekawych zabytków we wioskach i małych miejscowościach. Ziemia gostynińska kryje w sobie wiele osobliwości...