::: dla wędkarzy ::: dla grzybiarzy ::: dla turystów ::: dla nurków :::
::: płock ::: włocławek ::: ziemia gostynińska ::: wioski :::

gostynin

Gostynin jest malowniczo położonym miastem na brzegu Ozu - unikalnej formy polodowcowej nad rzeką Skrwą. Liczy 20 tys. mieszkańców, powierzchnia 23,2 km2, w tym zurbanizowana 5,6 km2 i obszary leśne 16,3 km2. Położony w centrum Polski przy drodze państwowej numer 60 łączącej Kutno z Płockiem. Odległy od: Warszawy - 120 km, Łodzi - 80 km, Płocka - 24 km, Torunia - 100 km.

W granicach administracyjnych Gostynina znajdują się piękne tereny rekreacyjne, stanowiące potencjał dla stworzenia bazy turystycznej. Rzadką i ciekawą formą polodowcową jest tzw. Oz Gostyniński ukształtowany w formie wału, który ciągnie się wzdłuż doliny Skrwy na długości 14 km i wysokości względnej 30 m. Rezerwat "Drzewce" o pow. 60,3 ha i częściowo rezerwat rzeki Osetnicy zachowały swój pierwotny krajobraz.

Warty szczególnej uwagi jest Zamek Gostyniński. Początki istnienia zamku sięgają XIV/XV w., kiedy z drewnianego przebudowany został, za panowania księcia Siemowita IV, na murowany. W ciągu wieków przechodził zmienne losy, od czasu swej świetności w w. XVI do całkowitego zniszczenia w czasie wojen szwedzkich. W XIX w. mury zamku zostały wykorzystane do budowy kościoła ewangelickiego. Po wyzwoleniu (w latach 1945-1978) pełnił funkcję katolickiego kościoła parafialnego. Obecnie zamek jest własnością miasta.

Więcej ciekawych informacji o Gostyninie znajdziecie na oficjalnej stronie Miasta Gostynina. Szczególnie polecamy zapoznanie się z rysem historycznych, zabytkami i bogatą galerią Gostynina historycznego i dzisiejszego. Na specjalną uwagę zasługuje spacer wirtualny po gostynińskim Rynku.